Elektrické podlahové vykurovanie

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Elektrické podlahové vykurovanie

Prečo je elektrické podlahové vykurovanie tak výhodné?

Elektrické podlahové vykurovanie  je cenovo výhodnou , komfortnou  alternatívou tradičných vykurovacích systémov. Veľmi dobre sa osvedčilo aj v praxi. Najlepším dôkazom toho, že ide o dobrú voľbu, je  bezchybná prevádzka  mnohých miliónov m2  inštalovanej plochy. Aj z tohto dôvodu sa elektrické podlahové vykurovanie stáva čoraz populárnejším  a vyhľadávanejším  spôsobom vykurovania. Mnohými je však nesprávne označované za luxus, nedostupný, nedosiahnuteľný a určený len pre tých, ktorí si môžu dovoliť veľa míňať. Skutočnosť je však iná. Podlahové vykurovanie má nielen jednoduchú montáž, ale je tiež cenovo dostupné a môže znížiť náklady na kúrenie.

Z čoho je zložený tento spôsob vykurovania?

Toto kúrenie sa skladá z termokáblov alebo tenkých  samolepiacich vykurovacích rohož a elektronických regulátorov.  Pre názornú ukážku porovnáme  podlahové a klasické vykurovanie.   Pri podlahovom vykurovaní  vysoký komfort a pocit tepelnej pohody vychádza zo skutočnosti, že podlahové vykurovanie ako veľkoplošný zdroj  tepla zabezpečí  najoptimálnejšie  rozloženie teploty v priestore v porovaní  s inými vykurovacími systémami. Zatiaľ čo pri vykurovaní radiátormi  rovnomerná klíma miestnosti spôsobuje , že skutočnú teplotu  subjektívne vnímame o 1 až 2 stupne  vyššiu. To dovoľuje primerane  znížiť teplotu  miestnosti pri zachovaní  príjemnej pohody a tým dosiahnuť  úsporu energie až o 15%.

Výhody elektrického podlahového vykurovania oproti ostatným možnostiam vykurovania

Podlahové vykurovanie má ale množstvo ďalších výhod, medzi ktoré bezpochybne patrí napríklad  príjemné rovnomerné šírenie tepla, ktoré má veľmi blízko k „ideálnemu vykurovaniu“ . Na rozdiel od tradičného vykurovania (radiátory) , pri podlahovom kúrení  nedochádza k víreniu prachu  a teda sa nemusíte obávať  zdravotných problémov,  pozitívnou stránkou je aj  jednoduché a presné meranie spotreby, menšie straty pri vetraní,  účinnosť premeny elektrickej energie na tepelnú  je pri termokáblovom  vykurovaní 100%, toto vykurovanie je tiež šetrné voči životnému prostrediu.  Môže sa využiť prakticky  vo všetkých typoch podláh , stavbách.  Má mimoriadne dlhú životnosť porovnateľnú so životnosťou stavby, vysoká úroveň pohodlia, je nenáročné na obsluhu , na inštaláciu – minimálne zásahy do stavebných konštrukcií , nepotrebuje údržbu.Je spoľahlivé a nízkoprúdové. Takzvané konvenčné vykurovanie , ako sú radiátory, nahrievajú na príliš vysoké teploty, než sú v skutočnosti potrebné a to len na zohriatie vzduchu v miestnosti. V tom spočíva problém, že teplo „stúpa“.


Teplo vychádzajúce z radiátora ohrieva vzduch okolo neho, ktorý potom stúpa k stropu. To nie je výhodné, pretože zabraňuje rovnomernému šíreniu tepla do celej miestnosti.  Na druhej strane, podlahové kúrenie inak ohrieva priestor. Systém pod podlahovou krytinou je rozložený po celej miestnosti a tá je tým pádom rovnomerne vyhrievaná na každom mieste. Podláhové kúrenie je sálavé teplo a ohrieva objekty namiesto vzduchu, udrží vaše prsty príjemne v teple kdekoľvek v miestnosti. Toto kúrenie ohrieva dobre zateplený dom pri oveľa nižšej teplote ako radiátory. Rádiatory musia byť obvykle  zahrievané na 65-75 stupňov,aby dodali dostatočné množstvo  tepla do priestoru, podlahové kúrenie  s rovnakou účinnosťou  vyžaduje len 24-26 stupňov. Ďalšou výhodou je šetrenie priestoru pri stene , kde by musel byť umiestnený radiátor a tak vám umožní  pridať na takéto miesto  nové dekoračné prvky či nábytok.

Aké sú možnosti, ak si zvolíte tento spôsob vykurovania?

Vykurovacie termokáble  sú prvou voľbou na  elektrické podlahové vykurovanie.  Ich inštalácia je možná vo všetkých typoch miestností  nových a rekonštruovaných  rodinných a bytových domov, chát, administratívnych  alebo výrobných priestorov a iných s ľubovoľnou  podlahovou krytinou.  Ide o klasické vykurovacie prvky  pre použitie na ukladanie  do betónových  alebo liatych  anhydritových  vrstiev.  Návrh káblov pre danú  vykurovaciu zónu  (miestnosť) spočíva vo výbere  výkonovej rady  a dĺžky termokábla, ktorej príslušný výkon  nahradí  tepelnú stratu miestnosti.  Veľmi tenké vykurovacie rohože  podstatne zjednodušujú a urýchľujú montáž.  Vzhľadom na priemer majú  vykurovacie rohože  výborné montážne  vlastnosti a sú použiteľné tam, kde by nám väčší  priemer kábla  robil priestorový problém.  Vykurovacie rohože majú  široké použitie z dôvodu ich praktickosti. 

Vďaka ich výborným fyzikálnym vlastnostiam :

Môžu byť použité priamo  do malty alebo lepidla pod podlahou. Časy, keď boli vykurovacie systémy ovládané v rozsahu zapnúť/vypnúť sú nenávratne preč.  V súčasnosti sa presadzujú inteligentné termostaty. Niet sa čo diviť, keďže ich kombináciou s elektrickým podlahovým kúrením možno znížiť prevádzkové náklady na minimum. Sú dva typy termostatov – manuálny a digitálny. Termostaty usmerňujú činnosť vykurovacieho systému v závislosti od teploty v miestnosti , ktorú neustále snímajú. Deje sa to pomocou snímačov, ktoré sa umiestňujú do podlahy alebo na steny.  Čím viac snímačov sa v domácnosti nainštaluje, tým rovnomernejšiu teplotu  miestností možno dosiahnuť.  Manuálny termostat dokáže pracovať troma spôsobmi. 

Tie sú závislé :

Od výberu snímača, ktorý sleduje podlahovú, priestorovú alebo kombinovanú teplotu.  Najkvalitnejšia  tepelná pohoda sa dosahuje kombinovaním  teplôt. Vzhľadom na ekonomickú náročnosť  tohto riešenia si užívatelia vyberajú len podlahový snímač. Vykurovací systém s použitím manuálneho termostatu pracuje veľmi jednoducho a efektívne. Snímače sú citlivé na zmeny  teploty, preto systém aktívne kúri len dovtedy, kým sa na podlahe alebo v priestore dosiahne požadovaná (nastavená) teplota.

Kúrenie sa automaticky zapne hneď, ako teplota opäť klesne pod  požadovanú hranicu.  Termostat s manuálnym  nastavovaním je ideálny do kúpeľní a predsiení , teda do priestorov s menšou plochou. Dômyselné riešenie predstavuje  jeho kombinácia s kozubovým vykurovaním , pri ktorom často zostáva podlaha nepríjemne studená. Temperujte podlahu približne na 18 stupňov  (závisí od osobnej potreby) a zabezpečíte si tepelnú pohodu nielen v priestore, ale aj pri nohách.  Najnovšie digitálne termostaty sa ovládajú veľmi jednoducho pomocou dotykového displeja. To znamená nielen bezproblémovú, ale aj štýlovú manipuláciu s nimi. Kľúčovou funkciou je nastavovanie časových úsekov podľa filozofie dvoch teplôt – komfortnej a úspornej. Časové úseky možno striedať  podľa potreby  a režimu využívania jednotlivých miestností. To napríklad znamená, že ak sa v spálni zdržiavate iba v noci, pomocou termostatu si tu nastavíte úspornú teplotu počas dňa. Zbytočne tak neplytváte energiou , keď ju nepotrebujete.

Často kladené otázky od potencionálnych zákazníkov

Mnohí z vás majú ohľadom témy otázky, ktoré by im pomohli rozhodnúť sa. Jednou z nich je napríklad , či je možné mať  elektrické podlahové vykurovanie ako hlavné kúrenie celého domu? Samozrejme, je to možné. Elektrické podlahové vykurovanie je celkom bežný spôsob ekonomického  a ekologického  vykurovania budov.  Je vhodnejšie použiť k vykurovaniu kúpeľne vodič alebo rohož? Použitie rohože  alebo vodiča je závislé predovšetkým na tvare vykurovanej plochy . Pokiaľ ide o kúpeľňu , ktorá nie je príliš členitá, kde nie je napríklad oblúková vaňa  alebo oblúkový sprchový kút, je vhodné použiť vykurovaciu rohož. Pri rohoži je dopredu daná rozteč medzi smyčkami  a tým aj jej šírka a dĺžka, takže s ňou pokryjete len uvedenú plochu. V prípade, že chcete pokryť celú plochu kúpeľne, poprípade odkopírovať tvar oblúku pri vani je vhodnejšie  a zároveň pracnejšie  použiť vykurovací vodič.  Pri vykurovacom vodiči  je nutné  si dopredu spočítať  rozteč  medzi smyčkami a tie presne dodržať.  

Tak čo, presvedčili sme vás?

Posledné články - príspevky

Sledujte nás na facebooku

Odoberajte náš Newsletter